​​​​​​​Endodoncja w DCIS

  

 

 

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawowa metodą leczenia to leczenie kanałowe. Do leczenia wykorzystujemy urządzenie firmy Morita, które łączy w sobie endometr(dający możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego oraz mikrosilnik endodontyczny (pozwalający za pomocą specjalnych narzędzi kanałowych opracować dokładnie kanały korzeniowe i przygotować je do wypełnienia gutaperką).

Współczesna endodoncja daje duże pole manewru dla stomatologii. Niestety nie zawsze udaje się zachować żywotność miazgi zęba i wówczas leczenie kanałowe jest jedynym sposobem uratowania zęba. Prawidłowe leczenie endodontyczne może zapewnić zachowanie zęba na długie lata i ewentualne wykorzystanie go pod odbudowę protetyczną.

Wymagania współczesnej endodoncji stale rosną, głównie jeśli chodzi o metody opracowania i wypełniania kanałów. Nie ma bowiem w endodoncji “kanałów prostych, łatwych, nie dających nigdy żadnych powikłań”. Najnowocześniejsze metody leczenia to: opracowywanie kanałów (zastosowanie specjalnych, giętkich narzędzi niklowo-tytanowych), wypełnianie kanałów plastyczną gutaperką (Sys B, Obtura, Resilon) pracę w środowisku suchym, odizolowanym od śliny (membrany koferdam) oraz z powiększeniem optycznym, gdyż dobra widoczność w polu pracy ma duży wpływ na skuteczność leczenia.

Każdorazowo kontrolujemy prawidłowość wypełnienia kanałów za pomocą zdjęć rentgenowskich, co gwarantuje pacjentowi pewność, że leczenie zostało przeprowadzone prawidłowo. Podejmujemy się również leczenia trudnych przypadków endodontycznych, kiedy mamy do czynienia z kanałami wąskimi, zakrzywionymi, jaki i niedopełnionymi, a także ze złamanymi i pozostawionymi w kanałach narzędziami.

Zwiększenie skuteczności leczenia endodontycznego uzyskujemy stosując ozonoterapię oraz laseroterapię.

W dużym uproszczeniu przebieg leczenia kanałowego wygląda następująco:
• Otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi 
• Opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów. Następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia. 
• Osuszenie kanałów 
• Wypełnienie kanałów. Czynność ta ma za zadanie zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Najpopularniejszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest gutaperka
• Wypełnienie zęba. Najczęściej prawidłowo przeleczony ząb kanałowo wypełnia się materiałami kosmetycznymi np.materiały kompozytowe.

Certyfikat Zaufania Klientów